Колку долго трае бременоста кај животните?

Колку долго трае бременоста кај животните?

Просечната бременост кај луѓето е 40 недели. Ова им дава доволно време на мајките да смислат име, да ги набават сите неопходни работи за бебето и да подготват детска соба. Сепак, животните може да ги носат своите бебиња во стомакот само неколку недели или подолго од една и пол година.

1. Опосум: 12 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

За еден вид опосум познат како вирџиниски опосум се знае дека има најкраток период на бременост во животинското царство. Замислете да треба да смислите име за вашето дете за помалку од 2 недели.

2. Заморче: 60 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Бременоста на заморчето трае од 59 до 72 дена, што може да резултира со легло од 1 до 8 крзнени бебиња.

3. Мачка: 63 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Мачката може да забремени откако ќе наполни 4 месеци.

4. Куче: 65 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Бременоста на кучето зависи од големината, расата и возраста. Колку е поголемо кучето, толку е поголема веројатноста да има повеќе кученца.

5. Ракун: 65 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Сезоната на парење на ракунот е во текот на зимата, така што тие ќе ги родат своите млади напролет.

6. Тигар: 110 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Бременоста кај тигрите трае околу 16 недели. Кога се раѓаат тигарчињата, тие се слепи и зависат од својата мајка во првите 2 месеци пред да почнат да јадат цврста храна.

7. Свиња: 115 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Свињите можат да родат до 10 прасиња, двапати годишно. Замислете да имате 20 бебиња во период од 365 дена.

8. Панда: 135 дена

Колку долго трае бременоста кај животните?

Една од причините зошто пандите се сметаат за загрозен вид е затоа што не се во можност да се размножуваат толку брзо како другите животни. Тие обично раѓаат само едно младенче, еднаш на 2 години.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар