ЗА и ПРОТИВ пиењето кафе

ЗА и ПРОТИВ пиењето кафе

Оние кои наутро најпрво посегнуваат по шолјата кафе го сметаат кафето за пијалак испратен од Бог. Консумирањето кафе има бројни бенефиции, како спречување на Алцхајмеровата и Паркинсоновата болест или зголемена ефикасност на одредени апчиња против болки, како Аспиринот на пример. Сепак, кафето има и одредени негативности. Може да предизвика покачување на крвниот притисок, нарушувања во спиењето како и дамки на забите. Ова се некои бенефиции, но и негативности од косумирањето кафе. Сепак, сè си има свои добри и лоши страни, па така и кафето.

za-i-protiv-pienjeto-kafe-kafepauza.mk

ЗА:

Кафето содржи антиоксиданси, витамини, минерали и диететски протеини. Редовните консументи на кафе имаат бројни здравствени придобивки. Жените кои се страсни обожаватели на кафето имаат помал ризик за заболување од рак на дојка, додека кај мажите е намален ризикот од рак на простата. Истражувањата покажале дека консумирањето кафе го намалува ризикот од некои болести и заболувања, како на пример:

 • Паркинсонова болест
 • Алцхајмерова болест
 • Дијабетес тип 2
 • Жолчни камења
 • Рак на усната шуплина, на хранопроводот или грлото
 • Напади на астма
 • Срцева аритмија
 • Мозочен удар
 • Цироза
 • Служи како стимуланс на одредени апчиња против болки

ЗА и ПРОТИВ пиењето кафе

ПРОТИВ:

Иако кафето има позитивни ефекти, преголемата консумација може да резултира негативно. Негативните ефекти на кафето вклучуваат:

 • Нарушување на сонот и шемата на спиење
 • Аудитивни халуцинации
 • Отежнување на апсорпцијата на некои витамини и минерали во организмот, како магнезиум, цинк и железо
 • Покачување на крвниот притисок
 • Дехидрација и губење на витамин Б и Ц, како и калциум, железо и цинк
 • Дамки на забите
 • Може да ја влоши состојбата доколку сте подложни на киселини во желудникот

Исто така, кафето спаѓа меѓу растенијата и плодовите кои најмногу се прскаат со пестициди.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

Остави коментар