5 работи за кои не треба да се грижите во 20-те години од животот

20-те години се можеби најубавиот период во животот, но и се период на борба, ранливост и страв. Еве кои се петте работи за кои не треба да се грижите, за вистински да уживате и да ја живеете младоста.

5 работи за кои не треба да се грижите во 20-те години од животот

1. Ја немате работата од соништата

Од некоја необјаснива причина, влегуваме во 20-те години со мислата дека уште веднаш ќе ја имаме работата за која отсекогаш сме сонувале. Но, реалноста е малку поинаква. Многу ретко, младите успеваат да се пронајдат уште толку рано и на повеќето обично им се потребни неколку години додека да го постигнат професионалниот идеал. Но, не грижете се, токму искуството и борбата се оние што го градат карактерот.

2. Свршувачки насекаде

Ова се годините кога следува бран од свршувачки, па благодарејќи на социјалните медиуми постојано следите среќни промени на статуси и тон фотографии. Можеби ви станува чудно зошто само вие уште се сингл, но нема потреба од грижи. Тоа значи дека имате целосна слобода да правите што сакате и кога сакате без никому да давате отчет.

3. Мали примања

Секако, 20-те години генерално значат забава, патувања, високи амбиции итн. Сакате да имате сѐ, но разбирате дека не можете да си дозволите. Светлата страна на малата заработувачка е тоа што ќе се научите да се однесувате рационално со парите и да правите план за нивно трошење. Ако ваквата навика се изгради рано, ќе ви биде многу полесно во подоцнежните години. Се смета дека жените највисоките плати ги стекнуваат на 39 години, а мажите на 48. Затоа, не грижете се.

4. Здебелување

Ова обично се случува во средината на 20-те години од животот. Можеби јадете исто како порано, но сепак килцата постепено се зголемуваат. Фактите се следни: метаболизмот се менува и телото во просек почнува да согорува 2% помалку калории секој ден, што пак се зголемува во 30-те и 40-те години. Звучи страшно, но не е безнадежно. Одете во теретана, запишете се на аеробик или фитнес и преземете мерки пред да биде доцна.

5. Бројот на партнери

Ова е време и кога почнувате љубовното искуство да си го споредувате со она на другарите/другарките. Без разлика дали сте несигурни поради премалиот или преголемиот број на досегашни партнери, време е да престанете да се занимавате со такви баналности. Малкуте партнери можеби значат дека сте премногу пребирливи, а големиот број, дека предност му давате на искуството. Како и да е, тоа не е она што ве дефинира вас и секако, не ви ги намалува шансите за пронаоѓање на вистинска љубов и среќа во иднината.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран преведувач и толкувач. Непоправлив перфекционист. Љубопитна, интуитивна и насмеана. Ја сака уметноста и културниот живот. Идеалист. Верува во астрологија, убаво утринско кафе и позитивно размислување.

Поврзани содржини

Остави коментар