Направете го утринското кафе на овој начин: Излечете ја тироидната жлезда, анемијата и болките во коските!

Дали знаевте дека постои пијалок со желад кој е сличен на кафе, кој може да ви помогне ако имате проблеми со тироидната жлезда?

Направете го утринското кафе на овој начин: Излечете ја тироидната жлезда, анемијата и болките во коските!

Покрај тоа, овој лековит напиток може да ви помогне да ја подобрите и крвната слика, а позитивно делува и на целото тело!

Најдобро од сè е тоа што многу лесно се подготвува, и вкусот му е толку сличен со вашиот омилен утрински пијалок, па го нарекуваат  желад- кафе.

Најпрво, треба да имате мала залиха мелени желади и секој ден да варите по една лажичка. На анемичните лица им се препорачува да го пијат овој напиток двапати на ден и по една недела ќе забележат значително подобрување кога е во прашање тироидната жлезда.

Како да ги подготвите желадите?

Зрелите плодови најпрво се пропржуваат, потоа се лупат, па се мелат во силен блендер. Кога го подготвувате пијалакот, ставете водата да врие па додадете една лажица мелен желад и варете 10 минути. Процедете го пијалокот и подготвени сте за природно лечење на тироидната жлезда.

Можете да додадете малку шеќер или млеко во напитокот, но најдобро е да го пиете без додатоци. Рецептот е од жена која успеала да го подобри своето здравје со помош на оваа напивка, посебно состојбата на тироидната жлезда, анемијата и болките во коските од кои страдала со години.

Се верува дека оваа напивка ја подобрува крвната слика, лечи анемија (желадот е одличен извор на железо), но исто така ги намалува и болките во коските и зглобовите, особено кај жени над 40 години.

Помага и при менструални болки, го регулира лошото варење, помага при лекување на внатрешни и надворешни хемероиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивото на холестерол и триглицериди.

Науката веќе има докажано дека желадот содржи многу активни супстанции кои во моментот не се доволно искористени во фармацевтската индустрија, од кои најважни се големите количини на железо, бакар, фосфор и калиум.

Пробајте и ќе сфатите зошто овој рецепт ги фасцинираше сите.

Забелешка: Пред употреба на било каков природен лек, побарајте совет од вашиот лекар!

Можеби сакате да дознаете и како да одгледате стебло кафе?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар