Њоки во бел сос: Божествени кнедли готови 30 минути!

Њоки во бел сос: Божествени кнедли готови 30 минути!

Ви предлагаме вкусен рецепт кој ќе ве засити и воодушеви, а кој многу брзо се подготвува.

Њоки во бел сос: Божествени кнедли готови 30 минути!

Потребни состојки:

 • 1 лажица путер
 • 3 чешниња лук
 • 120 мл зеленчуков бујон или суво бело вино
 • ½  лажичка сенф
 • 500 грама њоки
 • 250 мл неутрална павлака
 • 100 грама рендан пармезан
 • прстофат сол
 • малку бибер
 • 1 лажица сечкан свеж магдонос
 • 1 лажичка мешавина од италијански зачин

Начин на подготовка:

 1. Додајте го путерот во тавата и ставете ја да се загрева на средна температура.
 2. Откако ќе се стопи, додадете ги чешнињата лук и пржете ги 30 секунди.
 3. Додајте ги бујонот, сенфот и италијанскиот зачин и добро промешајте.
 4. Додајте ги њоките и павлаката во тавата.
 5. Намалете ја малку топлината, покријте ја тавата и варете ги состојките 5 минути.
 6. Тргнете го капакот и додајте го пармезанот.
 7. Оставете ги сите состојки да се варат заедно, откриени, уште неколку минути додека не се згусне сосот и не се сварат њоките.
 8. Зачинете со сол, бибер и магдонос.

Можеби сакате да пробате нешто поинакво како тост во рерна.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар