Лате макијато со ванила без лактоза

Вкусно кафе за оние што се на диета без млечни производи

Потребни состојки:

  • 250 милилитри бадемово млеко
  • 2 продолжени дози еспресо (по желба со ванила)
  • 1/8 лажичка екстракт од ванила
  • 1 супена лажица сируп од агаве (по желба можете да замените со јаворов сируп или мед)

Начин на подготовка:

Додајте го бадемовото млеко, ванилата и сирупот во мало тенџере и загрејте ги на среден оган. Варете сè додека од млекото не почне да излегува пареа. Со помош на мешалка, изматете го млекото сè додека не се згусне, па сипете го во две различни шолји. Додајте го и свежо подготвеното еспресо. Послужете веднаш.

Пробајте го и ова замрзнато ирско кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар