Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Свитканите мачки што се подготвуваат за спиење се секогаш убава глетка. Оваа удобна положба за спиење ѝ била инспирација за своите рачно изработени садови за јадење на една уметничка од Русија, Татјана, позната како Танико Га. Таа создава шармантни керамички чинии што изгледаат како мачка додека дреме. Секоја чинија има и пар зашилени уши и шармантна опашка што ја надополнуваат тркалезната форма на садот.

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Уметник од Русија создава симпатични керамички садови во форма на свиткани мачки

Погледнете ги овие 18 скулптури што ќе ве остават без зборови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар