Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата во реалниот свет

Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата во реалниот свет

Како и многу фотографи, и Франсоа Дурлен наоѓа инспирација во секојдневниот живот. Но, она што ги прави неговите фотографии поразлични се познатите измислени ликови кои се појавуваат на нив. Во неговиот серијал smARTphone, Дурлен го користи неговиот Ајфон за да вметне ликови од поп културата во ситуации од реалниот живот.

Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет

Во неговата паметна колекција фотографии, Дурлен ги оживува познатите суперхерои, ликови од цртани филмови и други карактери што сигурно ќе ги препознаете. Со стратегиско поставување на фотоапаратот од телефонот, тој создава интересни нови реалности.

Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет

Овој проект е одличен пример за тоа како модерните уметници ја вметнуваат популарната култура во нивните дела.

Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот светУметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот светУметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот светУметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет Уметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот светУметник користи Ајфон за да вметне ликови од поп културата реалниот свет

Погледнете ги и овие топли илустрации што покажуваат како изгледа животот со куче.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар