Кремасто кафе задоволство: Ледено веганско мока смуди

Совршен пијалак за големите љубители на кафе кои сакаат да експериментираат со вкусови и текстури

Кремасто кафе задоволство: Ледено веганско мока смуди

Потребни состојки:
  • 1 шолја индиски ореви (150 грама)
  • ½ шолја незасладено бадемово или друго растително млеко (120 мл)
  • 3 замрзнати банани
  • 3 лажици путер од бадеми
  • 1 лажица инстант кафе
  • Шлаг од кокос (по желба)
  • Сирови парчиња какао (за послужување)
Начин на подготовка:

Ставете ги индиските ореви во блендер и сомелете ги во ситен прав. Додајте го бадемовото млеко и матете додека не постигнете мазна смеса. Потоа наеднаш додајте ги замрзнатите банани, путерот од бадеми и инстант кафето, па продолжете да блендирате додека не се изедначи смесата.

Послужете ја смесата во широки чаши, додајте шлаг од кокос по желба и посипете со парченца какао. Уживајте!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар