Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Фабиен Баро е дигитален уметник од Франција кој работи со големи брендови нудејќи го неговото знаење од областа на маркетингот. Но, во слободно време се инспирира од пареидолијата, феномен кај кој личноста гледа дезен или слика што не постои, како на пример лице на облак. Развивајќи го концептот понатаму, Фабиен користи туѓи и негови фотографии направени со дрон и создава фотомонтажи на кои се прикажани животни, предмети и форми кои не се наоѓаат таму.

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Уметник инспириран од пареидолија создава неверојатни фотомонтажи

Погледнете ги и овие неверојатни фотографии што ги откриваат сокриените дезени во нашиот свет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар