Стара црква претворена во модерна библиотека

Досега сме имале прилика да видиме безброј инвентивни решенија, кога станува збора за модерни библиотеки. Но, холандскиот синџир библиотеки „Selexyz“, дефинитивно ја поседува една од најнеобичните библиотеки на целиот свет. Станува збор за поранешна црва од 13 век, која се наоѓа во градот Мастрих во Холандија. Овој проект е реализиран благодарение на архитектонската компанија „Merkx + Girod“. Тие успеале да направат фузија помеѓу спиритуалното и модерното, правејќи ја оваа библиотека многу несекојдневна.Стара црква претворена во модерна библиотекаКатедралата се простира на површина од 750 квадратни метри, но е доста висока, па архитектите решиле да ја искористат оваа поволност. Тие ја граделе библиотеката во вертикала, без притоа да ги оштетат религиозните мотиви или структурата на градбата. Во самата библиотека има и прекрасно кафуле, кое им овозможува на посетителите вистински да уживаат во својата пауза.Стара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаСтара црква претворена во модерна библиотекаЗа крај погледнете ги овие модерни куќи и овој ноќен клуб, кои некогаш исто така биле цркви.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар