Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години

Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години

Овие фотографии се направени од страна на американскиот фотограф Хери Витиер Фрис (1879-1953), кој ги облекувал неговите мачки и кучиња и ги фотографирал во ситуации во кои најчесто се наоѓаат луѓето.

Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години

Тој употребувал специјално направена опрема, која ја изработиле неговите родители, за да ги држи животните мирни и исправени. Започнал да го прави ова, кога за време на неговата роденденска забава во 1906 година, една хартиена капа паднала од масата и слетала врз главата на неговата мачка. Тој ја фотографирал и оттука почнала серијата интересни фотографии.

Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години

Потоа почнал да создава фотографии, однапред смислувајќи интересни сценарија, а тие почнале да се појавуваат на разгледници, календари, книги, на материјали за маркетинг, а и неколку списанија објавиле дел од неговите слики.

Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години Слатки фотографии со мачки и кучиња стари повеќе од 100 години

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар