Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Ледени куќи, бродови и други скулптури направени од мраз, се дел од несекојдневната уметничка галерија поставена во паркот Сокољники во Москва, симболично наречена „Град од мраз“.

Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Руските скулптори се потрудиле во ледениот град да издлабат домови, кревети, столици, маси, ормани, вазни и многу други облици. Вниманието на посетителите најмногу им го привлекла ледената пирамида, во чие средиште се наоѓа мумија на египетскиот фараон Рамзес II.

Погледнете како изгледа ледениот град во Москва Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Преку ден, внатрешноста на ледената куќа ја красат весели плакати, а навечер кога сонцето заоѓа, се приредуваат претстави со разнобојни светла. И покрај големиот студ, бројните посетители го сметаат ледениот град за многу забавен. Сите одлично си поминуваат, а секако радоста е најмногу изразена кај децата.

Погледнете како изгледа ледениот град во Москва Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Еден од скулпторите на ледениот град, Александар, рекол дека е многу задоволен од посетеноста и реакциите на домашните и странските туристи. Тој во паркот Сокољники во Москва, во последните неколку години, во зимскиот период приредувал фантастични спектакли.

Погледнете како изгледа ледениот град во Москва Погледнете како изгледа ледениот град во Москва

Креираните скулптури од лед, ќе останат во паркот сè додека не се затопли времето и тие ќе се стопат под дејство на сончевата топлина.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар