Моќни илустрации покажуваат како жените се борат со половите стереотипи

Моќни илустрации покажуваат како жените се борат со половите стереотипи

Секојдневно лоши и навредливи коментари се упатени кон жените поради различни причини, од животните избори до нивниот изглед. Бразилската илустраторка Керол Росети во мај оваа година започнала проект насловен како „Жена“, чија цел е да се бори против родовите стереотипи и предрасуди како и родовата дискриминација.

Моќни илустрации покажуваат како жените се борат со половите стереотипи

Роуз одлучи да нема деца. Без грижа Роуз. Мајчинството е избор, а твојата одлука не те прави помалку жена.

Погледнете дел од нејзините илустрации. Кое е вашето мислење? Дали се согласувате со напишаното?


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Слободното време го минува со голема шолја кафе и со добра книга во рака или пишувајќи го она што ѝ лежи на душата. Не може да поднесе неправда и негува емпатија кон луѓето. Како перфекционист опседнат да даде сè од себе, сонува да направи промена во светот околу неа. Креативна и желна за нови предизвици, со многу нови соништа секој ден, иако понекогаш плашлива од промена. По малку романтична со голема љубов кон англиските книжевни класици.

Поврзани содржини

  1. Анонимен Reply

    big (y)

Остави коментар