Минијатурна, но компактна студентска куќичка

Шведските архитекти од студиото „Tengbom Architects“ се занимаваат со проектирање станови за студенти. Нивниот најнов проект е малечка куќичка, со површина од 10 метри квадратни, направена од еколошки материјали.

Минијатурна, но компактна студентска куќичка Минијатурна, но компактна студентска куќичка

Архитектите пронашле решение со кое во најмал возможен простор, ќе се зачува комфорот, функционалноста и енергијата. Компактното станче од дрво, има ниска цена на закуп, а не ја загадува околината.

Минијатурна, но компактна студентска куќичка Минијатурна, но компактна студентска куќичка

На прв поглед куќата има сè што му е потребно на еден студент: кујна, дневна соба, купатило, простор за спиење, па дури и мрежеста лежалка за релаксирање. Станчето е моментално изложено во музеј, а во 2014 година ќе бидат изградени 22 вакви куќички во градовите Лунд и Вирсерум, и заинтересираните ќе можат да пробаат да живеат во ваквиот необичен простор.

Минијатурна, но компактна студентска куќичка Минијатурна, но компактна студентска куќичка Минијатурна, но компактна студентска куќичка Минијатурна, но компактна студентска куќичка

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар