Инспиративни фотографии од далечните земји

Овие фотографии ги има направено Стив Мекари, кој во својата 35-годишна фотографска кариера има направено преку 1.000.000 фотографии. Тој има способност да направи неговите фотографии да раскажуваат приказни.

Инспиративни фотографии од далечните земји

Тајланд


„Основата на повеќето мои фотографии се луѓето. Секогаш барам спонтан момент, кога им ѕирка душата и кога се покажува искуството врежано во нивните лица. Се трудам да пренесам какво е чувството да се биде тој човек, човек фатен во поширокиот пејзаж, кој можете да го наречете човечка состојба,“  – вели тој.

Инспиративни фотографии од далечните земји

Индија

Разгледувајќи ги неговите фотографии, можете да наидете на безброј места кои тој ги посетил. Неговите фотографии создаваат чувство на поврзаност на светот, чувство на ценење на разликите и сличностите, на нашите култури и истории, како и на минатото и сегашноста на еден уникатен и инспиративен начин.

Инспиративни фотографии од далечните земји

Индија

Инспиративни фотографии од далечните земји

Шри Ланка

Инспиративни фотографии од далечните земји

Авганистан

Инспиративни фотографии од далечните земји

Авганистан

Инспиративни фотографии од далечните земји

Авганистан

Инспиративни фотографии од далечните земји

Камбоџа

Инспиративни фотографии од далечните земји

Бурма

Инспиративни фотографии од далечните земји

Бурма

Инспиративни фотографии од далечните земји

Бурма

Инспиративни фотографии од далечните земји

Индија

Инспиративни фотографии од далечните земји

Индија

Инспиративни фотографии од далечните земји

Тибет

Инспиративни фотографии од далечните земји

Јемен

Инспиративни фотографии од далечните земји

ЈеменБидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар