Говорница претворена во јавен аквариум

Говорница претворена во јавен аквариум

По појавата и масовната распространетост на мобилните телефони, јавните говорници кои редовно се користеа во земјите низ светот, ја загубија својата функција, па луѓето почнаа да им наоѓаат нова намена.

Говорница претворена во јавен аквариуми

Во некои земји се спомнува старите говорници да бидат претворени во зони со бесплатна Wi-Fi мрежа, но додека тоа се случи, ова е одличен начин за реупотреба. Артистот Бендето Буфалино и дизајнерот Бенуа Десеи смислиле одличен нов концепт, правејќи поранешна говорница во јавен аквариум. Допир од природата во урбаната џунгла.

Говорница претворена во јавен аквариуми Говорница претворена во јавен аквариуми

Нивната уникатна уметничка инсталација стана многу популарна помеѓу локалните жители и туристите, додека беше на тура секаде низ Европа. Можеби ќе дочекаме да ја донесат оваа говорница и кај нас.

Говорница претворена во јавен аквариуми Говорница претворена во јавен аквариуми Говорница претворена во јавен аквариуми Говорница претворена во јавен аквариуми


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар