Фустани направени од чоколадо

Отворањето на овој настан се случи на 30 март во Цирих, Швајцарија. Настанот „Le Salon du Chocolat“ за првпат се има организирано во 1994 година во Париз и оттогаш се има одржано во 20 градови низ светот. На настанот се дегустира чоколадо, а на гостите им се нуди единствена можност да учат како тоа се приготвува. Најинтересниот момент е модното шоу на кое се презентира облека направена од чоколадо.Фустани направени од чоколадоИнтересно  е тоа што помеѓу кожата на моделот и чоколадото нема никакво парче ткаенина. Ова е вистински предизвик за дизајнерите, бидејќи температурата на телото на човекот е околу 37 степени Целзиусови, а точката на топење на чоколадото е 33 степени Целзиусови.Фустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадо

„Моравме да смислиме начин за да ја зголемиме точката на топење на чоколадото. Успеавме во нашата намера со додавање на дополнителни состојки во оригиналниот рецепт. Многу е потешко да го изведеш ова на човечко тело, отколку на торта“ вели Џорди, еден од уметниците на овој настан.

Фустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадоФустани направени од чоколадо


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар