Фотографии од коњи пред неверојатните исландски пејзажи

Фотографии од коњи пред неверојатните исландски пејзажи

Лига Лепина е фотографка која целото нејзино слободно време му го посветува на фотографирањето. Родена е во Латвија, но се преселила во Исланд на 14-годишна возраст. Била опседната со коњите бидејќи тој пркос можела да го насети и кај себе. Започна со собирање на сите можни исечоци од весници, постери и календари со коњи и штом завршила со школувањето знаела дека коњите ќе бидат огромен дел од нејзиниот живот.

Но, наместо да фотографира портрети, барала нешто повозбудливо и поинакво, па така почнала да ја комбинира нејзината страст кон коњите и зачудувачките исландски пејзажи. Како што можеме да забележиме од фотографиите коњите на Исланд се многу уникатни – тие делуваат многу храбро, но сепак се диви во нивните срца, а токму тоа Лига се обидува да го прикаже преку нејзините фотографии.

Можеби сакате да ги погледнете и овие 30 фотографии направени со дрон што ќе ви покажат како луѓето го поминуваат времето додека се во карантин.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар