Фотографии кои го лажат окото

Веќе сте запознаени со неверојатниот артист кој работи со минијатурни макети, Мајкл Пол Смит. Овој пат креирал нова многу интересна серија фотографии, кои ги илустрираат автомобилските модели од 50-тите години на минатиот век. Фотографиите повторно се направени во неговиот непостоечки американски град Елгин Парк, кој тој самиот го има измислено.

Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото

Фотографот Мајкл Пол Смит се служи со паметен трик – создава вештачка перспектива ставајќи малечки возила во средина со реална големина. Благодарение на неговото посветување на секој детаљ и внимателното фотографирање одблизу, минијатурните коли совршено се вклопуваат во позадината. Тој ги прикажува фотографиите направени одблизу и оддалеку, за да ни прикаже како ја создал илузијата.

Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото Фотографии кои го лажат окото

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар