Црта со целото тело

Тони Орико е визуелен артист и изведувач, кој наједноставно би можел да се опише како човечки спирограф. Неговата работа го истражува капацитетот на човечкото тело како алатка во креативниот процес на творење. Црта со целото телоЦрта со целото телоТој има искуство како танчер и кореограф, а сега, користејќи го целото тело или само одредени делови од него, како зглобовите, создава огромни цртежи, кои се неверојатно прецизни и симетрични.Црта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоОрико вели дека ù се воодушевува на композицијата на природата и циклусите. Не е многу упатен во поврзаноста на уметноста со математиката или науката, но сепак, таа врска му е многу интересна. Најомилена му е уметноста која ја создава случајно, а сепак неверојатно прецизно.Црта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоЦрта со целото телоНеговите изведби траат од 15 минути до 7 часа, непрекинато повторувајќи исти движења. Со оглед на специфичноста на алатката која тој ја користи во уметноста, неговата работа истовремено претставува неверојатен перформанс кој е интересен за гледање додека трае, на крајот резултирајќи со огромна творба во вид на цртеж.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар