9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Познатиот јапонски архитект Кенго Кума е заслужен за некои од најинтригантните дизајни на згради. Неговите најпознати дела се наоѓаат во Јапонија и во Кина, но дел од зачудувачката визија на Кума може да се види во Европа и во Австралија. Авторскиот потпис на Кума подразбира употреба на традиционални техники и локално достапни материјали и создавање функционален објект на креативен и модерен начин, кој совршено се вклопува во природата и во околината.

Најголемиот проект во биографијата на Кенго Кума е Националниот стадион во Токио, кој е изграден за Летните олимписки игри што требаше да се одржат во 2020 година, а за неговата изградба се потрошени рекордни 1,4 милијарди долари. Во продолжение погледнете неколку од неговите најинтересни проекти.

Слаткарница позната и како Куќа од ананас во Токио

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Деловниот облакодер „HONGKOU SOHO“

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Музејот на современа уметност во Марсеј

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Музеј за дизајн во Шкотска

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Музички конзерваториум во францускиот град Екс ан Прованс

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Кафуле „Старбакс“ во Дазаифу

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Националниот стадион во Токио

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Туристички центар во Јангченг, Кина

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

„The Exchange“ во Сиднеј, агенција за изнајмување канцелариски простор

9 згради ширум светот што ќе ве оставаат без зборови

Погледнете ги овие 14 згради што ќе ве натераат да застанете и да гледате во нив.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар