14 згради што ќе ве натераат да застанете и да гледате во нив, без разлика каде одите

14 згради што ќе ве натераат да застанете и да гледате во нив, без разлика каде одите

Како што одминува времето, дизајнерите и архитектите стануваат сè покреативни и похрабри и сè повеќе експериментираат. Зградите во денешно време може да изгледаат како да имаат лице, да се топат, да танцуваат, да свират музика итн. Ако некогаш поминете покрај овие зачудувачки згради, сигурно ќе застанете и ќе ги гледате барем неколку минути.

1. Оваа куќа во Париз изгледа како да се топи

14 згради што ќе ве натераат да застанете и да гледате во нив, без разлика каде одите

2. Овој хотел во Амстердам изгледа како десетици мали колиби да се споени заедно

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Inntel Hotels (@inntelhotels)

3. Архитектонски споменик во Португалија кој користи 2 џиновски камења како ѕидови и таван

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @maria.abreulobo

4. Оваа превртена куќа во Брајтон, Велика Британија е музеј на илузии

14 згради што ќе ве натераат да застанете и да гледате во нив, без разлика каде одите

5. Оваа зграда во Прага се нарекува „Куќа што танцува“

6. Оваа брановидна зграда е дел од трговски центар во Сопот, Полска

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Polina (@polinna)

7. Куќи од коцки во Ротердам, Холандија

За повеќе фотографии продолжете на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар