Зошто треба да го започнете денот со какао?

Зошто треба да го започнете денот со какао?

Сигурно какаото ве асоцира на чоколадо, но оваа намирница содржи многу витамини и минерали.

Зошто треба да го започнете денот со какао?

Суровото какао има горчлив вкус, но е богато со антиоксиданти, влакна, магнезиум, бакар, фосфор, железо и цинк. Го штити организмот од слободни радикали, ги намалува стресот и депресијата и штити од болести на срцето и на крвните садови.

Појадок

Додајте какао во вашиот појадок, во вашите омилени житарки или пијте го овој здрав пијалак наместо кафе.

Какаото во неговата оригинална форма не содржи дополнителни шеќери и затоа е особено погодно за јадење наутро. Нема да го зголеми нивото на шеќер во крвта, за разлика од многу слатки житарки и од другата храна што ја јадете наутро.

Во какаото не треба да има додадено шеќери ако сакате тоа да биде најздравата опција за вас.

Погледнете кои намирници треба да ги избегнувате ако имате главоболка.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар