Зошто диетата со цимет е моментално најпопуларна во светот?

Зошто диетата со цимет е моментално најпопуларна во светот?

Ги топи масните наслаги, а исто така го регулира нивото на шеќер и холестерол. Диетата со цимет е прилично едноставна и не бара подготовка на посебни оброци. Таа вклучува пиење пијалак со цимет двапати на ден.

Зошто диетата со цимет е моментално најпопуларна во светот?
Основата на оваа диета е циметот. Покрај тоа што ви помага да го поттикнете варењето на храната, циметот има корисен ефект и врз целокупното здравје на организмот.

Во диетата со цимет, од вас не се бара да ги ограничувате оброците, туку да ја замените мрсната храна и онаа богата со шеќер со поздрава храна. Единственото правило што треба да го следите е да пиете чаша јогурт со малку мрснотии и една лажичка цимет наутро, откако ќе се разбудите и навечер, пред да си легнете.

Исто така, се препорачува да воведете лесна физичка активност 2 пати неделно.

Предлог-мени

Појадок: чаша јогурт со цимет, кајгана од 1 цело јајце и 3 белки, парче тост и 3 листа пршута

Ужина: неколку бадеми

Ручек: пилешко, зеленчук и киноа

Ужина: сезонско овошје или грчки јогурт

Вечера: чаша јогурт со цимет, овесна каша и овошје

Погледнете ја оваа тридневна диета со авокадо за ефикасен начин на слабеење.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар