Земете молив и хартија во рака: 20 начини да се опуштите со помош на цртањето

Понекогаш решението на проблемот не ви доаѓа толку лесно, иако вашиот мозок работи со „200 на час“. Ви изгледа дека решението ви е на дофат, но никако да го зграбите. Во овие ситуации, сѐ што ви е потребно е молив и хартија за да си ги соберете мислите. И тогаш само цртајте, понекогаш и не е важно што. Така ќе се смирите, а вашите мисли ќе станат похармонични. Погледнете неколку совети што да цртате во зависност од тоа како се чувствувате.

1-zemete-moliv-i-hartija-vo-raka-21-nachin-kako-da-se-opushtite-so-pomosh-na-crtanjeto-www.kafepauza.mk_

1. Замор – Цртајте цвеќе.

2. Лутина – Цртајте линии.

3. Болка – Сложувајте модели.

4. Досада – Бојте со разни бои.

5. Страв – Цртајте што било.

6. Тага – Бојте виножито.

7. Загриженост – Направете кукла.

8. Огорченост – Искинете ја хартијата на мали парчиња и сложете ги во одреден облик.

9. Анксиозност – Правете одредени фигури од хартија (оригами).

10. Носталгија – Цртајте лавиринт.

11. Разочарување – Копирајте некој портрет или цртеж.

2-zemete-moliv-i-hartija-vo-raka-21-nachin-kako-da-se-opushtite-so-pomosh-na-crtanjeto-www.kafepauza.mk_

12. Очај – Нацртајте го вашиот излез.

13. Збунетост – Цртајте индиска мандала (спиритуални и ритуални индиски симболи кои го претставуваат универзумот).

14. Кога ви е потребно да ја вратите силата – Сликајте пејзажи.

15. Кога не можете да пронајдете смисла во вашите чувства – Нацртајте автопортрет.

16. Кога сакате да го запомните моментот Цртајте различни форми што потоа ќе ги обоите.

17. Кога ќе сакате да ги соберете мислите – Нацртајте саќе или улици кои се сечат под прав агол (квадрати).

18. Кога ви е потребно време за да го направите вистинскиот избор – Цртајте бранови или кругови.

19. Кога чувствувате дека сте заглавиле во рутина – Цртајте спирали.

20. Кога сакате самите на себе да си ја претставите најважната цел – Цртајте цели, како на пример, пикадо.

Прочитајте и зошто психолозите тврдат дека боењето е најдобрата алтернатива на медитацијата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Комуникативна, весела, оптимистички настроена. Обожава книги, музика, филм и приказни кои инспирираат. Сака да пие кафе, па макар и сама. Верува во себе и во своите можности, бидејќи кој не се обидел - не успеал!

Поврзани содржини

Остави коментар