Здравствените придобивки од малините

Малините спаѓаат во редот овошки кои се многу ценети поради своите лековити својства. Ова овошје е слатко и многу вкусно, а во себе не содржи голем број калории.

Здравствените придобивки од малините

Малините се богати со растителни влакна, а се одличен извор на фруктоза, флавониди, витамини Ц и Е и минерали (особено калиум). Во себе содржи антоцијанини и полифенолни соединенија, кои се моќни антиоксиданси и имаат силна антиканцерогени својства.

Тие се многу здрави за нервниот систем и за крвните садови, а сокот од малини се користи и за лечење болести на желудникот и цревата. Покрај самиот плод и листот од малина може да се употреби како чај за зајакнување на срцето, лечење хемороиди и други работи.

Некогаш овој чај се користел за лечење на стерилитетот кај жените бидејќи тој ги прочистува јајцеводите и има позитивно дејство на ѕидовите на матката.

Малините се погоди и за исхраната на дијабетичарите бидејќи содржи многу мала количина јаглени хидрати.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар