Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

Прсти да излижеш

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

Потребни состојки за 6-8 порции:
 • 8 средни компири
 • 2 белки од јајца
 • 1,5 лажички чили во прав
 • 1,5 лажички ким
 • 1,5 лажички буковец
 • 2 лажички оригано
 • 1,5 лажички сол
 • маслиново масло
Начин на подготовка:

1. Најпрво излупете ги компирите и исечете ги како помфрит, а рерната загрејте ја на 220 Целзиусови степени.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна Крцкав зачинет помфрит направен во рерна Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

2. Во еден сад благо изматете ги белките, а во друг измешајте ги сите зачини.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

3. Полијте ги компирите со белките.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

4. Потоа измешајте ги компирите заедно со зачините.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

5. Тавата намачкајте ја со маслиново масло и ставете ги компирите одозгора.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

6. Печете околу 40 минути, а повремено на 6-7 минути, промешувајте ги компирите за еднакво да се испечат од сите страни.

Крцкав зачинет помфрит направен во рерна

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

 1. александар Reply

  здраво, кафепауза.
  го пробав вашиот рецепт, и има еден недостаток , мислам дека терба или да турите многу масло при приготвувањето или пак измешајте масло со вода доколку сакате да бидат помеки а не крцкави.
  поздрав и дајте уште еден рецепт

 2. valentina Reply

  da se jade dodeka e toplo..probano, vkusno e

Остави коментар