Замија - растение што им успева на сите

Замија – растение што им успева на сите

Растенијата му даваат дополнителна живост и убавина на просторот. Но, додека некои луѓе имаат магични прсти кога станува збор за грижата за зеленилото, други сметаат дека е доволно да погледнат во своето растение и тоа да овене. Но, замијата е растение со кое не треба да се грижите за таквите работи. Според фенг шуи, таа носи среќа и пари во домот, а нејзината голема предност е фактот што грижата за неа е многу лесна.

Замија - растение што им успева на сите

Ова зимзелено растение потекнува од Африка, а е многу популарно во украсувањето на домот поради интересниот изглед и лесното одржување. Во висина расте до 1 метар и има неколку гранки на кои има парови зелени, сјајни, мазни и цврсти лисја.

Замија - растение што им успева на сите

Кога се грижите за ова растение, треба да бидете сигурни дека не е директно изложено на сонце и температурата на која се наоѓа не треба да биде под 15 °С. Оптималната температура за ова растение е од 18 до 24 °С.

Замија - растение што им успева на сите

Треба да го наводнувате еднаш месечно, па дури и поретко. Не претерувајте со водата, бидејќи растението може да почне да гние и да има жолти лисја. Покрај тоа, станува збор за растение на кое не му е потребна посебна мешавина на почва.

Замија - растение што им успева на сите

Замијата се размножува со делење на ризомот, лисјата или деловите од стеблото, а при размножувањето мора да бидете трпеливи затоа што грутчестиот дел се формира многу бавно. Цвета од средината на летото до рана есен, а неговиот необичен цвет се наоѓа на дното на стеблото.

Погледнете ги овие 4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар