4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Сода бикарбоната е една од оние често игнорирани моќни сојузници што сите ги имаат дома: можете да ја користите за чистење, за дезинфекција на храна, па дури и за естетски цели, но можете да ја користите и во вашата градина. Погледнете како овој минерал може да ви помогне да го заштитите здравјето на вашите растенија.

1. Се бори против габите на еколошки начин

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Во комбинација со вода и сапун, сода бикарбоната може да помогне во спречување на габични инфекции кај одредени видови растенија, грмушки и овошни дрвја. Прскањето на растението со овој раствор може да го запре ширењето. Но, мора да имате предвид дека станува збор за природен производ и ќе биде потребно подолго време за ефектите да бидат видливи отколку да користите хемикалии. Внимателно набљудувајте ја реакцијата на секое растение бидејќи прекумерното прскање може да ги оштети.

2. Го намалува присуството на лисни вошки

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Лисните вошки ги јадат нежните стебла на растенијата и излачуваат слатка леплива материја што привлекува мравки и предизвикува појава на црна габа. Оваа габа влијае на процесот на фотосинтеза, па затоа претставува еден вид болест за вашето растение. Кога тоа ќе се случи, новите никулци се деформираат и растението ја губи својата сила. Со прскање или дезинфекција на вашата градина со сода бикарбона и сапун, ќе ги избркате овие инсекти и ќе го избегнете страдањето на вашите растенија.

3. Ги одбива мравките

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Ако додадете други посилни минерални ѓубрива во растворот од сода бикарбона и сапун, можете да го намалиме присуството на мравки. На тој начин, на мравките нема да им биде привлечно да ја напаѓаат вашата градина или овоштарникот бидејќи нема да можат да ја пронајдат меласата произведена од лисните вошки, а мравките толку многу ја сакаат.

4. Може да биде корисна при мерење на квалитетот на почвата

4 трикови со сода бикарбона што можете да ги искористите во вашата градина

Експертите знаат дека здрава почва е онаа која не е премногу кисела, ниту премногу алкална, бидејќи колку е понеутрална pH-вредноста на почвата, толку растенијата ќе бидат поцврсти и без штетници.

За да дознаете каква почва има вашата градина, треба да ги следите овие чекори:

  • Земете црвена зелка, исечкајте ја и ставете ја во врела дестилирана вода.
  • Оставете ја да стои 10 минути и потоа процедете ја. Добиената виолетова вода е pH неутрална.
  • Ставете малку вода од зелката во 2 одделни чаши: во едната чаша додајте оцет (водата ќе стане темнорозова поради киселоста), а во другата сода бикарбона (водата ќе стане сина или зелена поради алкалноста). Овие се „контролните“ бои.
  • Ставете малку вода од зелката во одделни садови и 1-2 лажици почва што сакате да ја испитате. Почекајте 30 минути.

Ако водата стане розова, почвата е кисела. Ако стане сина или зелена, почвата е алкална. Ако остане виолетова, имате совршена почва.

Погледнете кои 19 растенија и зеленчуци можете да ги одгледувате само во чаша вода.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар