Заборавете на ботокс: Маска за лице што ја „пегла“ кожата

Заборавете на ботокс: Маска за лице што ја „пегла“ кожата

Со помош на природни, но евтини состојки, можете да имате мека и мазна кожа – исто како во тинејџерските денови

Заборавете на ботокс: Маска за лице што ја „пегла“ кожата

Потребни состојки:
  • 100 милилитри вода
  • 1 лажица безмасна кисела павлака
  • 1 лажица пченкарен скроб
  • 5 лажици свежо исцеден сок од моркови
Начин на подготовка:

Во еден сад сипете 100 милилитри вода и додајте го пченкарниот скроб. Потоа, на среден оган, варете сè додека смесата не стане густа, а водата не се намали. Мешајте во текот на целиот процес. Кога ќе се свари, тргнете го садот настрана и почекајте смесата да се олади. Потоа додајте го сокот од моркови и мешајте додека не добиете хомогена смеса.

Со цел кожата што подобро да ја прими маската, добро измијте го лицето пред нанесување. Оставете ја маската да отстои 30-тина минути и пота исперете ја со топла вода.

Напомена: За најдобри резултати, нанесувајте ја оваа маска 3 до 5 пати неделно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар