Вкусни мафини со крцкави лешници

Брз десерт за празнична гозба

Вкусни мафини со крцкави лешници

Потребни состојки:
  • 125 г путер
  • 125 г шеќер
  • 30 г брашно
  • 100 г рикота сирење
  • 125 г печени мелени лешници
  • 4 јајца
  • 3 лажици чоколаден крем
Начин на подготовка:

Путерот изматете го пенесто заедно со шеќерот. Почнете да ги додавате жолчките, една по една, а потоа додадете го и брашното, мелените лешници и рикотата, па матете уште некоја минута. Белките изматете ги во цврст шлаг и измешајте ги со претходната смеса.

Рерната загрејте ја на 180 степени Целзиусови, спремете ги калапите за печење, во нив поставете хартиени корпички и наполнете ги две третини со смесата. Печете 20 минути, а откако ќе бидат готови намачкајте ги со крем и наросете малку мелени лешници.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар