Вкусни колачиња со чоколадо кои се подготвуваат за само половина час!

Вкусни колачиња со чоколадо кои се подготвуваат за само половина час!

Не се сомневаме дека комбинацијата на чоколадо и банана е омилена кај многумина, и ако на тоа го додадеме и фактот дека е можно да се направат вкусни диетални колачиња од споменатите состојки, тоа дополнително нè охрабрува да се задоволиме себеси и нашите најблиски со овој практичен десерт. Имено, ова се колачиња за кои се потребни само неколку состојки, па подолу ви донесуваме едноставен рецепт и како да го подготвите.

Вкусни колачиња со чоколадо кои се подготвуваат за само половина час!

Потребни состојки:

  • 3 банани
  • 100 гр рендано чоколадо за готвење или какао во прав
  • 3 лажици овесни снегулки
  • 1 лажичка цимет
  • 1 лажица кокосови струготини

Начин на подготовка:

  1. Подготвувањето на овие колачиња е многу лесно, а првиот чекор вклучува блендирање на бананата додека не добиете компактна смеса.
  2. Тогаш треба да се додадат сите други состојки и добро да се измешаат. Доколку забележите дека смесата е водена, слободно додадете повеќе овесни снегулки.
  3. Кога сте задоволни од смесата, земете лажица и обликувајте колачиња кои потоа ќе ги ставите на плех обложен со хартија за печење и ќе печете околу 15 минути во загреана рерна на 180 степени.
  4. Кога ќе се испечат, оставете ги на кратко да се изладат и уживајте во вкусот!

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за фини протеински барови без печење!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар