Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Додека она што најмногу го гледаме на социјалните мрежи за појадок е тост од авокадо или сладок појадок, гранола, бобинки и банани, дали некогаш сте размислувале да го ставите она што го ставате на тост сега во сад и целосно да ги смените вкусовите?

Една од нашите омилени привлечности во кујната е постојаното откривање на нови начини на подготвување храна што ги користиме скоро секој ден, а новооткриениот рецепт многу брзо стана еден од нашите омилени појадоци. Комбинацијата од јогурт, краставица, авокадо и наут звучи како нешто што не сакаме да престанеме да го јадеме за ниту еден оброк.

Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Потребни состојки:

  • 140 милилитри грчки јогурт
  • 1/4 авокадо
  • 1/4 сечкана краставица
  • маслиново масло
  • лимон
  • кора од лимон
  • печен наут
  • зачини по избор и вкус
  • сол по вкус

Начин на подготовка:

  1. Ставете го јогуртот во сад, а потоа додадете авокадо и краставица, посипете со маслиново масло, кора од лимон и сок од лимон. Додадете наут, свежи зачини, сол и бибер.

Можеби ќе сакате да ги пробате и овие вегански бургери од наут и тиква.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар