Вегански бургери од наут и тиква

Вегански бургери од наут и тиква

Одличен рецепт за време на есенските и зимските месеци! Овие бургери од наут и тиква се толку вкусни што ќе го импресионираат секој што ќе ги проба!

Вегански бургери од наут и тиква

Потребни состојки:

 • 250 г зготвен наут
 • 250 г пире од тиква
 • 60 г сечкам кромид
 • 30 г сечкан магдонос
 • 1 и 3/4 лажички лук во прав
 • 1 лажичка ким
 • 1/4 лажичка црвен пипер
 • 1 лажичка сол
 • половина цеден лајм
 • микс од 2 лажици ленено семе + 1 и 1/2 половина лажици вода или користете јајце ако не сте вегани
 • 95 г брашно од спелта
 • 280 милилитри растително млеко
 • 130 г лебни трошки

Начин на подготовка:

 1. Во блендер ставете ги веќе зготвениот наут и блендирајте го. Потоа додадете го пирето од тиква.
 2. Додадете го кромидот и магдоносот и промешајте, а потоа додадете ги зачините и сокот од лајм. Блендирајте.
 3. Полека додавајте го млекото и мешајте додека не добиете кремаста смеса.
 4. Додадете го брашнотои направете добро тесто.
 5. Потоа направете мали бургери и секој бургер треба да го поминете добро од двете страни во тањир со лебни трошки.
 6. Пржете ги на тивок оган и во тава со 2-3 лажици масло.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за вегетаријански бургери од киноа и спанаќ.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар