Вкусен крем со јаболка и ореви

Лесен десерт во кој ќе уживате после напорниот ден…Вкусен крем со јаболка и оревиПотребни состојки:

  • 2 јаболка
  • 150 г ореви
  • 250 мл слатка павлака
  • 250 мл благо крем сирење
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 кесичка ванилин шеќер
  • сок од лимон

Начин на подготовка: Јаболката исечете ги на коцкички и измешајте ги со сокот од лимон за да не почнат да темнеат. Благото крем сирење изматете го со ванилинот и шеќерот во прав, а во посебен сад изматете ја и слатката павлака. Потоа павлаката почнете да ја додавате во крем сирењето дел по дел, притоа мешајќи со дрвена лажица од доле кон нагоре. Оревите исечкајте ги покрупно.

Земете стаклена чаша и почнете да редите слоевито, ред ореви, ред јаболка, ред од кремот. Наполнете ја чашата до врв и потоа уживајте во прекрасниот вкус.


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар