Витките жени ги консумираат овие намирници секој ден

Витките жени ги консумираат овие намирници секој ден

Ако сакате да се ослободите од вишокот килограми, би било паметно да ја збогатите вашата кујна со следната храна. За овој процес не ви е потребен посебен напор, доволно е да имате само волја.

Витките жени ги консумираат овие намирници секој ден

Вода

Водата не е храна, но пиењето вода ви помага да не ги помешате жедта и гладот. Ако пиете ладна вода, таа може да го забрза вашиот метаболизам. Можете исто така да направите природна ароматизирана вода – вметнете сезонско овошје или лековити билки.

Чоколадо

Редовното консумирање темно чоколадо ви помага да не се прејадувате кога ќе чувствувате потреба за благо. Но, тоа не значи дека треба да јадете само чоколадо цел ден секогаш кога ќе имате желба за благо. Препорачаната дневна доза е само 30 грама темно чоколадо кое содржи најмалку 75 % какао.

Малини

Малините ќе ви помогнат да се чувствувате сити многу подолго. Тие содржат диетални влакна и многу вода (дури 85 %), така што не треба да се плашите од дехидрација за време на топлите летни денови.

Јајца

Ако обично појадувате јаглехидрати за појадок, пробајте протеини. Јајцата го зголемуваат чувството на ситост и на тој начин го намалувате вкупниот внес на енергија. Жените кои консумираат повеќе протеини за појадок, се чувствуваат сити и поретко паѓаат во искушение да посегнат по нездрава ужина. Всушност, појадокот што содржи многу протеини може да ве спречи да внесете 200 дополнителни калории навечер.

Спанаќ

Секогаш можете да јадете многу зеленчук бидејќи не содржи многу калории. Спанаќот е особено добар затоа што неговата содржина на железо помага во одржување на нивото на енергија во организмот овозможувајќи ви да се одлучите за подобар избор на храна. Железото е исто така неопходно за да се транспортира кислородот до клетките што го користат за производство на енергија и за топење на маснотиите. За да ја зголемите апсорпцијата на железо во организмот, комбинирајте го со природен витамин Ц.

Кисели краставички

Тие се одлични затоа што ја задоволуваат потребата за крцкава и солена храна и содржат многу малку калории.

Овие три видови зеленчук што ќе ви помогнат да го намалите целулитот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар