Вистинско чоколадно задоволство: Рецепт за највкусниот пудинг без брашно и шеќер

Вистинско чоколадно задоволство: Рецепт за највкусниот пудинг без брашно и шеќер

Без разлика дали избегнувате шеќер и брашно бидејќи сакате да ја намалите телесната тежина или ви треба дополнителна доза на протеини, овој пудинг е идеалниот избор за вас.

Вистинско чоколадно задоволство: Рецепт за највкусниот пудинг без брашно и шеќер

Потребни состојки:

 • ½ авокадо
 • 1 лажица лешници
 • 1 лажица чиа семе
 • ½ лажичка сусам
 • 1 лажичка семки од тиква
 • ½ лажичка цимет
 • ½ лажица кокосов путер
 • 3 лажички какао
 • 1 зрела банана
 • 2 лажички мед или сируп од агаве
 • темно чоколадо за декорација

Начин на подготовка:

1. Ставете го чиа семето во чаша топла вода и излупете го авокадото.

2. Исечкајте и измешајте ги лешниците, семките од тиква и сусамот во блендер.

3. Додадете банана, авокадо, омекнат кокосов путер, чиа семе со водата во која омекнало и цимет. Мешајте неколку минути за пудингот да стане кремаст. Додадете вода за да ја добиете посакуваната густина.

4. Декорирајте со темно чоколадо и шумско овошје. На здравје!

Совет: Можете да ги замените лешниците со бадеми или ореви и да ги изберете семките по ваша желба. Наместо авокадо, пак, можете да употребите двојно количество кокосов путер.

Откако го прочитавте нашиот рецепт за пудинг без шеќер и брашно, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за турски пудинг со бадеми и кокос.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар