Тробоен есенско-зимски маникир

Есента е обоена со специфични бои. Позајмени од природата, овие бои ги пренесуваме на нашата облека, на модните додатоци и секако, на маникирот. За да бидете во склад со природата околу вас, направете едноставен, но многу ефектен есенски маникир, кој можете да го практикувате низ целата сезона есен/зима со мали промени во изборот на боите.

Ви предлагаме да користите темни варијанти на портокалова и црвена до бордо, но истиов маникир можете да го направите и со нијанси на некоја друга боја која е хит сезонава.

Тробоен есенско-зимски маникир

Потребни материјали:
  • Три нијанси на лак за бои
  • Лак за финиш
  • Ленти за француски маникир
Тробоен есенско-зимски маникир
Постапка:

1. Нанесете два слоја од најсветлиот лак и почекајте да се исуши.

2. Внимателно нанесете самолепливи ленти за француски маникир на средината на ноктот. Можете да се послужите и со тенки парчиња селотејп, но во тој случај заоблениот ефект ќе се изгуби.

3. Обојте го долниот дел од ноктот со едната нијанса, а другиот дел (до коренот) со другиот лак.

4. Веднаш извадете ја лентата. Не чекајте лакот да се исуши.

5. На крајот нанесете убав слој лак за финиш кој ќе му даде трајност на вашиот маникир и прекрасен сјај на вашите нокти.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар