На што подобро се сеќавате: на првиот бакнеж или на првото сексуално искуство?

И пред да дојде до првиот бакнеж и пред да го доживееме првото сексуално искуство, многу размислуваме како ќе биде, со кого ќе биде, како ќе се чувствуваме потоа. Но, што е она на што подобро се сеќаваме подоцна во животот?

На што подобро се сеќавате: на првиот бакнеж или на првото сексуално искуство?

Според едно истражување спроведено на Универзитетот во Тексас, луѓето многу повеќе се сеќаваат на деталите околу нивниот прв бакнеж, отколку на оние врзани за првото сексуално искуство.

Дури 90% од испитаниците признале дека се сеќаваат на многу детали поврзани со првиот бакнеж, додека првото сексуално искуство им е некако избледено од сеќавањата или заборавено.

Истражувањето покажало и дека постои разлика помеѓу мажите и жените. Имено, на жените многу повеќе им значи бакнежот, за разлика од значењето што тој го има за мажите – подготовка за продолжување со сексуални активности.

Уште еден заклучок од ова истражување е дека нежните бакнежи се многу поефикасни од брзите агресивни бакнежи и дека тие имаат моќ да направат жените побрзо да се заљубат.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

Остави коментар