Ставете им крај на овие токсични навики во 2023 година!

Ставете им крај на овие токсични навики во 2023 година!

Уште една година ќе заврши, а времето за новогодишни одлуки е тука. Животот никогаш не запира, нели? Време е да ги оставите зад себе овие токсични навики додека влегувате во 2023 година со поинаков начин на размислување и нови цели.

Ставете им крај на овие токсични навики во 2023 година!

1. Чувство на самопонижување

Да се биде малку критичен кон себе е сосема во ред бидејќи тоа може да ве спречи да бидете премногу самоуверени и арогантни. Но, каде е границата? Дали сте од оние кои постојано се критикуваат себеси, без разлика на сè? Па, тогаш тоа е местото каде што треба да ја повлечете линијата. Не заборавајте дека како и сите други и вие правите грешки. Нема смисла постојано да се обвинувате себеси.

2. Премногу размислувате за тоа како другите ве оценуваат

Живеете во општество каде што секој мал чекор што ќе го направите ќе биде пресуден. Колку тоа да ве плаши и да ве лути, сепак тоа е тажната вистина. Но, ова е вашиот живот и вашиот единствен живот, па зошто треба да се грижите за тоа што другите мислат за вас? Замислете колку едноставен ќе биде вашиот живот кога би можеле да го правите она што го сакате, како сакате и кога сакате. Ако постојано размислувате за тоа како другите ве доживуваат и што мислат дека треба да правите, тогаш го живеете животот на погрешен начин.

3. Не можете да ја напуштите вашата удобна зона

Сите сакаат да се чувствуваат сигурно и безбедно и нема ништо лошо во тоа. Но, понекогаш зоната на удобност може да биде опасна и ограничувачка. Имајте на ум дека животот е полн со различни можности, а ако не се обидете да го истражите сето тоа, ќе пропуштите многу возбудливи искуства.

4. Заглавени сте во минатото

Постојаното размислување за минатото е една од најлошите работи што можеме да ги направите за себе и за вашето ментално здравје. Ако сте биле повредени во минатото или сте поминале низ трауматично искуство, може да ви биде тешко да го заборавите тоа и да продолжите понатаму. Ова е вашиот мозок кој потсвесно ве штити да не се повредите повторно. Но, ова ве спречува да го живеете својот живот во потполност и да го ослободите вашиот вистински потенцијал. Најдобар начин да се ослободите од минатото и неговата контрола над вас е да им простите на луѓето кои ве повредиле. Мора да научите и да си простувате. Простете си за грешките што сте ги направиле. Простете си за тоа што им сте верувале на погрешни луѓе. Простете си затоа што не сте знаеле подобро да постапите. Простете си што сте им дале на луѓето безброј шанси, и покрај тоа што знаете дека не го заслужиле тоа.

Животот сам по себе е тежок, па зошто тогаш да не се обидете да се борите со секој предизвик со насмевка на лицето?

Откако прочитавте на кои навики треба да им ставите крај во 2023 година, можеби ќе сакате да прочитате и на кои начини можете да ја прекинете расправијата со токсичните луѓе.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар