Совршен протеински појадок: Сладок тост со рикота сирење и банана за идеален почеток на денот

Ова е еден од оние оброци што можете да ги направите кога сакате сладок појадок, без да имате грижа на совеста затоа што е повеќе од здрав.

Совршен протеински појадок: Слатка тост со рикота сирење и банана за идеален почеток на денот

Потребни состојки:

  • 4 парчиња интегрален леб
  • 4 лажици рикота сирење
  • 1 лажица екстракт од ванила
  • 1 лажица мед
  • 1 банана
  • грст сечкани јаткасти плодови по желба
  • 1 лажица цимет во прав

Начин на подготовка:

Измешајте ги рикота сирењето и ванилата додека состојките не се соединат и не се формира мек крем. Додајте го медот и кратко измешајте.

Во меѓувреме, тостирајте го лебот, премачкајте го со кремот, одозгора ставете парчина сечкана банана на кругови и посипете со јаткасти плодови и цимет.

Погледнете го овој рецепт како да направите домашен сладолед од малини.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар