Совршен предлог за ручек: Модар патлиџан полнет со пилешко месо и зеленчук

Совршен предлог за ручек: Модар патлиџан полнет со пилешко месо и зеленчук

Ако сакате да јадете модар патлиџан, пробајте го овој убав рецепт.

Совршен предлог за ручек: Модар патлиџан полнет со пилешко месо и зеленчук

Потребни состојки:

  • пар модри патлиџани
  • 250-300 грама пилешко филе
  • 2 домати
  • 1 црвен кромид
  • 150-200 грама кашкавал
  • свеж магдонос
  • сол
  • пипер
  • масло

Начин на подготовка:

Исечете ги модрите патлиџани на половина и издлабете ги. Испечете ги во рерна. Исечете ги на мали коцки парчињата што ги извадивте од модриот патлиџан и испржете ги во масло заедно со пилешкото, со доматот и со кромидот. Измешајте ја смесата со кашкавал и наполнете ги издлабените модри патлиџани. Вратете ги во рерна да се печат уште 10-15 минути. Посипете со магдонос по желба.

Погледнете како да направите чизкејк мафини со тиква.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар