Совети за дигитални номади: Како да живеете без постојана адреса, а да заработувате добро?

Совети за дигитални номади: Како да живеете без постојана адреса, а да заработувате добро?

Дигитални номади се луѓе кои вршат разни работи со скратено работно време преку Интернет и со тоа заработуваат за живот додека патуваат низ светот и се без постојана адреса. Номадскиот начин на живот не е за секого, но, оние кои сакаат да го пробаат, треба да знаат некои основни правила.

Совети за дигитални номади: Како да живеете без постојана адреса, а да заработувате добро?
Имајте буџет за секој ден

Она што може да ве спаси од преголемо трошење е одредување дневни буџети. На пример, можете да одредите 20-25 евра што може да ги потрошите на храна и забава дневно.

Побарајте ефтино сместување

Ако немате премногу буџет на располагање, побарајте место за живеење што не е скапо. Иако авионскиот билет за Тајланд, на пример, е скап, изнајмувањето сместување е многу прифатливо, но и други трошоци за живот.

Правете зделки

Ништо не ве чини да се обидете да ја намалите цената на посакуваниот производ или стан за живеење.

Плаќаат со кредитна картичка

Плаќајте сокредитни картички и учествувајте во разни клубови за собирање поени. Не заборавајте детално да истражувате што навистина ви нуди користење на одредена картичка – понекогаш може да има пристап до посебна просторија за одмор на аеродромот, бесплатно изнајмување автомобил или некоја слична услуга што ќе ви се најде на вашето патување.

Имајте повеќе од една работа со скратено работно време

Не потпирај се на само еден извор на приход. Напротив, обидете се да заработите пари од три до четири извори секој месец.

Имајте доволно пари да одите дома

Ако нешто нè научи оваа година, тоа е фактот дека животот е непредвидлив. Без оглед каде живеете или патувате низ светот, секогаш оставајте доволно пари на вашата сметка за да се вратите дома или за неочекувани трошоци.

Прочитајте ги овие фенг шуи совети за наоѓање нова работа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар