Со помош на оваа исхрана во рок од 60 дена можете да ја смените бојата на вашите очи

Со помош на оваа исхрана во рок од 60 дена можете да ја смените бојата на вашите очи

Бојата на вашите очи е карактеристика која генетски ја наследувате од вашите родители, но таа не секогаш спаѓа во редовните шеми на генетиката. Бојата на очите, не може да се одреди пред раѓањето, но она што е интересно е дека таа понатаму е променлива до одредена мерка. Токму затоа со само неколку едноставни промени во вашата исхрана вие можете да ја добиете онаа боја на очи за која отсекогаш сте копнееле.

Со помош на оваа исхрана во рок од 60 дена можете да ја смените бојата на вашите очи

Па, што ја одредува бојата на очите? Таа е регулирана од страна на пигментот меланин. Кога детето почнува да расте, бојата на очите е подложна на промени. Тоа се случува поради промените во концентрацијата на меланинот во текот на годините. Бојата на човечкото око потекнува од 3 гена. Одредувањето на самата боја не е толку едноставно како што порано се мислело, бидејќи таа не може да се етикетира како доминантна или рецесивна само врз основа на нијансите на родителите. Но, тоа не значи дека не можете да влијаете на неа. Токму затоа погледнете ги следниве намирници кои можат да ви помогнат за само 2 месеци да ја промените бојата на вашите очи…

Увин чај

Овој чај има смирувачки ефект врз очите, давајќи им посветол изглед. Тој исто така се смета како лек за голем број инфекции на уринарниот тракт и е интензивен антисептик кој има диуретична функција во организмот. Меѓу другото тој е познат и како ефикасен третман на различни заболувања на кожата. Најновите истражувања покажуваат дека овој чај има голема улога и во лечењето артритис.

Мед

Зголеменото количество мед во исхраната може значително да ја промени бојата на очите. Но, имајте на ум дека тој мора да биде органски. Упорната употреба на овој магичен производ може да ги осветли вашите очи. Тој е богат извор на сите есенцијални шеќери и е одличен за вашето здравје. Изобилува и со фруктоза (38,2%) и е идеален додаток на исхраната. Медот исто така помага и при смирување рани и изгореници.

Спанаќ

Спанаќот е богат со каротеноиден лутеин чие делување доведува младост во вашите очи. Тој изобилува со железо кое ги осветлува очите. Во 100 грама сиров спанаќ можат да се најдат само 27 калории. Тој е богат со магнезиум, калиум и витамин А. Исто така познато е и дека ги спречува промените во телото кои се предизвикани од стресот. Исхраната која изобилува со спанаќ помага и во превенција на ракот и астмата, го намалува крвниот притисок и ја зголемува силата на коските. Тој исто така е и одличен за здрава кожа и коса.

Морска храна

Морската храна е богат извор на сите видови витамини и минерали особено на витамините Б, Д, Е и К, како и калциум, железо, магнезиум и фосфор. Минералите кои се присутни во месото на рибата можат да предизвикаат промена во боите на очите. Во зависност од тоа колку редовно консумирате рибји производи, оваа промена може да биде и трајна.

Чај од камилица

Овој неверојатен чај ви помага со борбата против стресот и предизвикува да имате очи со потопли нијанси. Тој се користи за лечење на воспаленија на слузокожата, како и за ублажување на различни тешкотии со дигестивниот систем. Чајот исто таа се користи и против најразлични воспаленија, а ако се применува локално, може да помогне и со сите видови изгореници и лузни.

Маслиново масло

Маслиновото масло може да предизвика безброј чуда. Тоа е најдобар лек за сите видови болки и содржи фасцинантни компоненти како што се линолната киселина, линолеинската киселина и олеинската киселина кои придонесуваат за поубава и помека нијанса на вашите очи. Ова масло ги смалува последиците од стресот и ја намалува концентрацијата на лошиот холестерол во крвта.

Кромид

Редовната употреба на кромидот во исхраната исто така може постепено да ја промени бојата на очите и кожата. Кромидот е од витално значење за намалување на шансите за здобивање со рак на дебелото црево. Тој е сулфурно богатство кое изобилува со витамин Ц, па токму затоа и е одличен за вашата кожа и коса. Главната состојка на кромидот е фолат, па токму тоа може позитивно да влијае врз депресијата и несоницата.

Јаткасти плодови

Доколку сакате да ја промените бојата на очите, вашата исхрана треба да се базира на јаткасти плодови. Бадемите имаат најниска калориска вредност. Консумирајте различни видови јаткасти плодови доколку сакате вашите очите постепено да се осветлуваат. Но, избегнувајте ги печените бидејќи нивните хранливи состојки се уништуваат на висока температура.

Месо

Месото е богато со различни минерали како што се цинкот и магнезиумот кои исто така влијаат врз бојата во зеницата. Месните продукти ни ги обезбедуваат потребните протеини кои се неопходни за одржување на сите витални процеси во телото.

Ѓумбир

Ѓумбирот е познат по неговите магични моќи да го намали воспалението на дебелото црево, а со тоа и да ја спречи појавата на рак. Тој во голема мера ги намалува мускулните болки и мачнината. Истражувањата покажуваат дека ѓумбирот исто така помага при намалување на симптомите на астмата и го лечи оштетувањето на црниот дроб. Но, доколку го консумирате редовно, тој може постепено и да ја промени бојата на вашите очи.

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар