Сенаменски прелив од јогурт: Потребни ви се само 3 состојки, а готов е за 2 минути

Сенаменски прелив од јогурт: Потребни ви се само 3 состојки, а готов е за 2 минути

Подобрете го вкусот на која било салата, месо или зеленчук со овој вкусен прелив од јогурт.

Сенаменски прелив од јогурт: Потребни ви се само 3 состојки, а готов е за 2 минути

Кога пребарувате рецепти за различни преливи, често откривате дека ви требаат најмалку 10 состојки од кои повеќето ги немате. За преливот од јогурт што ви го претставуваме денес, потребни ви се само 3 состојки и 2 минути од вашето време.

Кремаст, вкусен, сенаменски и прилагодлив затоа што секогаш можете да додадете му додадете и други состојки на основниот рецепт.

Потребни состојки:

  • 285 г грчки јогурт
  • сок од 1 лимон
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  • Сите состојки ставете ги во мала чинија и измешајте ги со вилушка.
  • Ставете од преливот врз салата, месо или ориз и уживајте во вкусот!

Може да користите оцет наместо лимон или да додајте малку сечкан лук.

Преливот можете да го разретчите со млеко, а за уште побогат вкус додајте маслиново масло и свежи зачини како коријандер, магдонос, нане, оригано, или босилек.

Можеби сакате да го дознаете и рецептот за тсатсики салата: Оригинален рецепт што ќе ви го додаде вкусот на Грција во секој оброк.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар