Се борите со анксиозност, панични напади и депресија? Чувајте јасмин во вашата соба!

Се борите со анксиозност, панични напади и депресија? Чувајте јасмин во вашата соба!

Мирисот на јасминот има неверојатен ефект на вашето тело. Кога станува збор за смирување на телото и умот, истражувачите велат дека мирисот на јасминот има слични ефекти како дрога.

(1) rastenie-jasmin-pomaga-pri-ankcioznos-panichni-napadi-i-depresija

Овој мирис има моќ да го подобри вашето расположение. Според неодамнешно истражување од страна на германски експерти, ова цвеќе помага при нарушување на сонот и негово подобрување.

Истражувачите тестирале многу мириси на лабораториски глувци и луѓе во обид да откријат кој мирис влијае на невротрансмитерите во организмот. Дали сте знаете дека јасминот е исто толку ефикасен како и валиумот?

Еве неколку интересни факти и неверојатни придобивки од ова растение:

  • Грците биле први кои ги откриле придобивките на јасминот.
  • Есенцијалното масло од јасмин е одлично за масажа.
  • Јасминот често се додава во козметичките производи, бидејќи има одличен ефект врз кожата.
  • Мирисот на јасмин исто така помага при справување со депресија, стрес, вознемиреност и други ментални проблеми.

(2) rastenie-jasmin-pomaga-pri-ankcioznos-panichni-napadi-i-depresija

Чувајте го ова растение во вашиот дом. Ќе ја обожавате неговата миризба и ќе спиете како бебе. Одлично е за во вашата спална соба, па не заборавајте да го поставите токму таму.

Што се однесува до растенијата кои го прочистуваат воздухот во домот, можете да земете и алое вера, ѓаволски бршлен, бамбусова палма и многу други. Овие растенија ќе ви помогнат да спиете подобро и ќе ви го прочистат воздухот во вашиот дом.

Прочитајте и зошто е важно вашиот дом постојано да биде полн со цвеќиња?.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент по Македонски јазик и книжевност. Кога не пишува - чита, и обратно. Сигмунд Фројд, нејзините миленичиња, цртани, Фреди Меркјури, стари предмети и Мото ГП.

Поврзани содржини

Остави коментар