Само со овој производ треба да можете да ја отстраните мувлата од детската соба: Спречете го ширењето на отровни патогени бактерии!

Само со овој производ треба да можете да ја отстраните мувлата од детската соба: Спречете го ширењето на отровни патогени бактерии!

Мувлата на sидовите и таванот се појавува не само во запуштените простории, туку и во куќите чии сопственици внимателно се грижат за нивната чистота. Вдишувањето на штетни микрочестички доведува до развој на асма, хроничен бронхитис и сериозни алергии кај членовите на семејството.

Само со овој производ треба да можете да ја отстраните мувлата од детската соба: Спречете го ширењето на отровни патогени бактерии!

За да се ослободите од мувлата на ѕидовите, утврдете ја точната причина за нејзиното настанување.

Во повеќето случаи, мувла на ѕидовите се појавува заради:

  • Постојана зголемена влажност во просторијата (најмалку 60 до 70%);
  • Куќи со тенки ѕидови и без изолација (ладно во зима, топло во лето);
  • Недостаток на соодветно греење во текот на зимата;
  • Лоша хидроизолација на ѕидови и темелите;
  • Лоша проветреност на просторијата.

Како да ја исчистите мувла од sидовите:

  • Прво, измијте ги sидовите и таванот на собата со помош на вода и антисептик или детергент;
  • Фрлете ги сите работи зафатени од мувла;
  • Носете маска и ракавици додека ја чистите мувлата;
  • Купете апарат за сушење на воздухот;
  • Исчистете ги цевките за вентилација.

Исчистете ја мувлата со природни средства:

Избелувач за алишта: Тоа е хемиски производ кој содржи хлор во неговиот состав, кој ја уништува мувлата. Пред нанесувањето, разредете го избелувачот со чиста вода во сооднос 1:10 и не заборавајте да ставите ракавици.

Оцет: Во детската соба отстранете ја мувлата со оцет. Неговото испарување е безбедно за човечкиот респираторен систем. Ставете малку оцет во шишето со распрснувач, избришете нежно со сува крпа и повторете го чистењето за еден ден или два дена.

Хидроген: Тоа е антисептик со добар квалитет кој нема мирис и не создава токсична пареа. Ако сакате да ја отстраните мувлата од тапетите или sидовите користете хидроген, но не заборавајте дека овој производ малку ги избелува предметите.

Можеби сакате да ги дознаете и триковите за полесно чистење кои ги користеле нашите баби.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар