Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизација

Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизација

Визуелизацијата е многу моќна умствена алатка. Истражувањата покажуваат дека потсвеста не може да направи разлика помеѓу реалниот настан и замислениот т.е. визуелниот. Поради тоа визуелните слики можат да имаат големо влијание врз умот.Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизацијаОва е една одлична и ефективна техника која ќе ви помогне да ја намалите напнатоста во телото и да го намалите стресот. Преку неколку едноставни чекори помогнете си да се опуштите и да уживате во остатокот од денот.
.

  • Најпрво седнете или легнете на вашето најудобно релаксирачко место во вашиот дом или наполнете ја кадата со топла вода и запалете неколку ароматични свеќи. Затворете ги очите и дишете бавно. Дозволете си мир и тишина, непречени од комуникациските апарати. Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизација
  • Замислете се себеси на некое место што ве прави да се чувствувате спокојно. Тоа може да биде песочна плажа, раззеленета шума или пак пловидба со брод, сѐ е оставено на вашите желби и на фантазијата. Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизација
  • Задржете ја таа слика и замислете како доживувате бран од позитивни емоции кои ви будат чувства на среќа и исполнетост. Релаксирајте се после напорниот работен ден со визуелизација
  • Останете со мислите далеку се додека не се почувствувате комплетно удобно и потоа пополека вратете се во реалноста.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Читај на раат!

Поврзани содржини

  1. Н. Тодоров Reply

    A уште подобро со мастурбација, или канабизација (од медицинската, здравствената).

Остави коментар