Рецепт за вкусни колачиња со вкус на мента и кокос

Рецепт за вкусни колачиња со вкус на мента и кокос

Основата за овие колачиња од мента е кокосови струготини и тој е совршен затоа што е богат, преполн со растителни влакна и постигнува конзистентност како тесто кога се меша во процесор за храна. Само внимавајте да не се мешате премногу или ќе имате путер од кокос!

Овие колачиња не само што се вкусни, туку имаат и многу здравствени придобивки. Плус, потребни се само 30 минути и 5 едноставни состојки.

Рецепт за вкусни колачиња со вкус на мента и кокос

Потребни состојки:

 • 240 г кокосови струготини
 • 30 милилитри јаворов сируп или мед
 • 1/2 или 3/4 лажичка екстракт од мента
 • 2 лажички кокосово масло
 • 180 г сечкано темно чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Ставете ги кокосовите струготини во процесор за храна или блендер и блендирајте околу 45-50 секунди. Треба да изгледа како тесто, но не како путер.
 2. Додадете јаворов сируп или мед, екстракт од мента и 1 лажичка стопено кокосово масло. Повторно мешајте. Ако не изгледа како тесто и не можете да направите топче, продолжете да мешате уште 10-15 секунди.
 3. Земете малку од смесата и направете колаче во форма на диск.
 4. Ставете во тава, а потоа оставете да отстојат во фрижидер околу 10 минути.
 5. Се топи чоколадото и преостанатата лажичка кокосово масло.
 6. Со виљушка земете едно колаче и натопете го во чоколадото, а потоа ставете ги во фрижидер уште 10-15 минути.

Можеби ќе сакате да го пробате и овој рецепт за топло чоколадо со рум.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар